SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ."" 2015 YILI DOĞAL İNÖNÜ DUTLUCA KÖYÜ ÇİÇEK BALI SATIŞIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR. SÜZME BAL KAVANOZ 30 TL. PETEK BAL KĞ 35 TL.KARAKOVAN 50 TL. Tel: 0 538 3359455

17 Mayıs 2011 Salı

Kuşu'daki arıların oğul kontrolu

Bu hafta Cumartesi - Pazar tatilinden istifade Kuşu'daki arıların bakımını yapmaya gittim. Cumartesi hava kapalı ve arasıra yağmurlu idi. Yağmur yağmadığı sürece kovanları kontrol ettim. 23 Nisanda yaptığım bakım sırasında ballıklarla ilaveler arasına koymuş olduğum çuval parçalarını aldım. Arıların gelişmesi iyiydi. çoğu katlara çıkmış. Bazıları kapağa petek örmüşler.Alt katlar yavru ile dolu olduğundar analar genelde üst kata çıkmış.
Ben arıların bakımını yaparken arıcılığa geçen sene başlayan Muammer Hoca ziyarete geldi. Bir müddet onunla arılara bakım yaptık. Bu arada bazı ana arıları işaret kalemi ile işaretledik.
Muammer Hoca giderken bu yayınladığım resimleri çekti ve internetten bana gönderdi, ben de burada yayınlıyorum. Muammer Hocanın eline sağlık.
Resimde de görüldüğü gibi kovanlar çoğunluğu alt katları 10 çıta doldurup yukarıya çıkmışlar.
Bir kısmı oğula niyetlenmiş.
İki kovan, her çıtaya 3-4 tane ana memesi yapmış ve de kapatmış. Bende onlardan 5 kovan yeni bölme yaptım. Diğer kovanlardaki ana memelere daha nohut büyüklüğünde. Onlarda maşaallah tesbih tanesi gibi yanyana dizmişler. Bir sürü ana memesi... Ama daha içine arı sütü koymamışlar. Tahminim bir haftaya kadar onlarda faaliyete geçerler.
Bahar çok güzel. Bu nedenle arıların çoğunun oğula gitmesinden endişe ediyorum.
Bütün arıcılara kolaylıklar diliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder